Co je fyzioterapie?

Fyzioterapie je obor, který dokáže léčit nejen bolesti pohybového aparátu – svalů, šlach a kloubů, ale dokáže také ulevit od bolestí hlavy, bolestí břicha či menstruačních bolestí a zmírnit obtíže vznikající v důsledku psychického vypětí či stresu. Fyzioterapie v rámci prevence pomáhá předcházet problémům se zády a klouby, zpomaluje stárnutí a opotřebování těla, zlepšuje schopnost regenerace po fyzickém zatížení nebo psychickém napětí.

Fyzioterapie pomáhá již dětem v novorozeneckém a kojeneckém věku. Na základě včasné diagnostiky může fyzioterapeut cvičení pomoci odstranit problémy vzniklé neideálním psychomotorickým vývojem a nasměrovat vývoj dítěte opět správným směrem. Ve starším věku dětí pomáhá fyzioterapie rozvíjet správné pohybové stereotypy a kvalitní držení těla, které je v pozdějším věku ušetří konstantního přetěžování některých partií a vzniku degenerativních onemocnění.

Fyzioterapie je též nedílnou součástí sportovní přípravy. Sportovcům pomáhá k lepším a stabilním výkonům a omezuje riziko úrazů, které u závodních hráčů vznikají v důsledku konstantního přetěžování určitých, pro každý sport typických, oblastí. Fyzioterapeuti jsou dnes běžnou součástí realizačních týmů, fyzioterapeut Novotný uvedl nedávno v rozhovoru pro iDNES, že pro hráče tenisu je fyzioterapeut a dobrá rehabilitace důležitější než kondiční trenér.

Jaké prostředky využívá fyzioterapie pro léčbu? Velmi důležitou součástí je pečlivá diagnostika v začátku i v průběhu terapie. Na základě vyšetření užívá fyzioterapeut rozsáhlou škálu metod. Základním kamenem je manuální terapie, fyzioterapie je jedna z mála západních oblastí medicíny při které se pacienta hodně dotýkáme, ve většině medicínských oborů pacienty měříme přístrojem, děláme laboratorní vyšetření a ovlivňujeme stav léky. V dnešním technickém světě je osobní kontakt a dotek vzácnost a u mnoha lidí již samotný dotek léčí.

Dalším fyzioterapeutickým prostředkem je pohyb – cvičení, které učí pacienta harmonicky zatěžovat tělo a nepřetěžovat jen určité oblasti, které se tak snadněji opotřebovávají a bolí.

Fyzioterapeut se také snaží změnit zažité pohybové návyky – stereotypy a upravit pracovní prostředí pacienta. Aby fyzioterapeut dosáhl optimálního výsledku, musí působit přes centrální nervový systém – mozek, který neřídí jednotlivé svaly, ale celé pohybové vzory. K tomuto ovlivnění se používají techniky které působí na neurofyziologickém podkladě jako je Vojtova metoda, senzomotorické cvičení, Kabatova metoda atd.

Fyzioterapie není lék na všechno, ale dotýká se hodně oborů medicíny, v některých je hlavní součástí léčby, v jiných dokáže zmírnit obtíže, či působit jako prevence.

Další příspěvky z této kategorie: